Μπόρνμουθ – Σουόνσι 5-0: Με φόρα στην πέμπτη φάση

Στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας, η Μπόρνμουθ κέρδισε άνετα την Σουόνσι με 5-0 και πέρασε πανηγυρικά στην πέμπτη φάση του θεσμού

Επίδειξη ισχύος έκανε η Μπόρνμουθ στο Κύπελλο Αγγλίας και στην τέταρτη φάση της διοργάνωσης νίκησε με χαρακτηριστική ευκολία την Σουόνσι με το ευρύ 5-0. Τα «κεράσια» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και καθάρισαν το ματς στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο αφού στο διάστημα αυτό πέτυχαν τα τρία από τα πέντε τέρματά τους.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ στο 7’ με τον Κέλι και τρία λεπτά αργότερα ο Σκοτ σημείωσε το 2-0. Το 3-0 πέτυχε στο 14’ ο Σινιστέρα και στο 35’ ο Μπρουκς ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-0. Ένα λεπτό πριν από την λήξη του πρώτου μέρους, ο Σολάνκε διαμόρφωσε το τελικό 5-0.