Τεσσάρα της Ρεάλ Μαδρίτης στην μετα-Λοπετέγκι εποχή

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 4-0 την Μελίγια για το Κύπελλο Ισπανίας στην μετα-Λοπετέγκι εποχή.

Αν θεωρηθεί αντίδραση το να νικήσει με 4-0 η Ρεάλ Μαδρίτης την Μελίγια, ομάδα τρίτης κατηγορίας, στο Copa del Rey, τότε οι «μερένγκες» έδειξαν «σημεία ζωής» στο ντεμπούτο του Σαντιάγκο Σολάρι στον πάγκο.

Η μετα-Λοπετέγκι εποχή ξεκίνησε με την «βασίλισσα» να «κλειδώνει» από το πρώτο ματς την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου, ωστόσο, ο αντίπαλός της ήταν... κάτω του μετρίου και σαφώς ασφαλή συμπεράσματα δεν είναι δυνατό να εξαχθούν.

Μπενζεμά και Ασένσιο έδωσαν «αέρα» δύο τερμάτων στους Μαδριλένους στο πρώτο 45λεπτο, για να έρθουν άλλα δύο τέρματα στην επανάληψη από τους Οντριοθόλα και Γκονζάλεθ.

Η Αλαβές «επέστρεψε» από το 0-1 σε 2-1, αλλά στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων η Τζιρόνα ισοφάρισε και το τελικό 2-2 αφήνει «ανοιχτούς λογαριασμούς» για τις δύο ομάδες ενόψει της ρεβάνς.

Ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης πήραν Χετάφε και Βαγιαδολίδ με τις εκτός έδρας νίκες τους κόντρα σε Κόρντομπα και Μαγιόρκα αντίστοιχα.