Από ασίστ του Μοχαμάντι η νίκη - πρόκριση του Ιράν επί του Χονγκ Κονγκ (1-0) στο Ασιατικό Kύπελλο!

Ο Mιλάντ Μοχαμάντι ήταν όχι μόνο βασικός κι αναντικατάστατος στη νίκη των Ιρανών, με 1-0, επί του Χονγκ Κονγκ, με την οποία εξασφάλισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Ασιατικού Κυπέλλου, αλλά έδωσε την ασίστ του μοναδικού γκολ. Στο 81΄ μπήκε ο έτερος «κιτρινόμαυρος» Χατζισαφί

«Κιτρινόμαυρο» χρώμα είχε η πρόκριση του Ιράν στην επόμενη φάση του Ασιατικού Κυπέλλου, που εξασφαλίστηκε με την επικράτηση (2η σε ισάριθμους αγώνες) επί του Χονγκ Κονγκ με 1-0

Ο Mιλάντ Μοχαμάντι, που ήταν βασικός κι αναντικατάστατος, τροφοδήτησε τον σκόρερ του μοναδικού τέρματος.

Στο 24ο λεπτό ο αριστερός μπακ της ΑΕΚ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Γκαγεντί πλάσαρε από το ύψος της περιοχής για το 0-1.

Ο Ιρανός εκλέκτορας Αμίρ Γκαλενοέι προχώρησε σε εκτεταμένο rotation και άφησε εκτός ενδεκάδας τον Εχσάν Χατζισαφί (βασικός κι 90λεπτος στο πρώτο ματς της διοργάνωσης, το 4-1 επί της Παλαιστίνης), τον οποίο έριξε στο ματς στο 81ο λεπτό. Αντίθετα, πήρ φανέλα βασικού ο Μιλάντ Μοχαμάντι που στο προηγούμενο ματς είχε μείνει καθηλωμένος στον πάγκο.