Copa del Rey: Οκτάδα μ' ανατροπή κι... ιδρώτα κόντρα στην Ουνιονίστας η Μπαρτσελόνα (1-3)

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε, με 3-1 κι ανατροπή της Ουνιονίστας (3ης Κατηγορίας), στην Σαλαμάνκα παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά του Copa del Rey

Ο πρώτος αγώνας για την Μπαρτσελόνα μετά το στραπάτσο στο Σούπερ Καπ, επί Σαουδαραβικού εδάφους, ήταν για την φάση των «16» του Copa del Rey κόντρα στην Ουνιονίστας, στην Σαλαμάνκα.

Αυτή τη φορά η ομάδα του Τσάβι επικράτησε, με 3-1 αλλά όχι χωρίς ...κενά αέρος αφού βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ την ομάδα της 3ης Κατηγορίας για 14 λεπτά.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Βάρο Γκόμεθ στο 31' αλλά το ημίχρονο βγήκε ισόπαλο αφού ο Φέραν Τόρες από προσπάθεια του Ζοάο Φέλιξ έκανε το 1-1.

Σκορ πρόκρισης οι Καταλανοί βρήκαν στο 69' με τον Κουντέ από προσπάθεια του ντεμπιτάντ Πάου, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται από τον Μπαλντέ, μετά από πάσα του Κουντέ.