Χάβρη - Λιόν 3-1: Σερί... τέλος!

Η Χάβρη έβαλε τέλος στο σερί των τριών νικών της Λιόν των 9 παικτών επικρατώντας με 3-1.

Σπουδαία νίκη στην προσπάθειά της για παραμονή στη Ligue 1 πανηγύρισε η Χάβρη με 3-1 επί της Λιόν, η οποία μετρούσε τρεις σερί νίκες.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 18' με τον Γιορίς, ενώ στο 30' οι «λιονέ» έμειναν με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής του Ο’ Μπράιαν.

Στο 50' ο Σαμπί έκανε το 2-0, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν προσωρινά με τον Λακαζέτ. Στο 62' όμως το τέρμα του Οπερί έβαλε... ταφόπλακα στις ελπίδες της Λιόν για κάτι καλύτερο.

Μάλιστα, σα να μην έφτανε αυτό, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων οι «λιονέ» έμειναν με εννιά, καθώς αποβλήθηκε και ο Τσαλέτα-Τσαρ με απευθείας κόκκινη.

Στους 22 βαθμούς και την 10η θέση, μαζί με τη Ρεν, ανέβηκε η Χάβρη, ενώ στους 16 βαθμούς και 15η παρέμεινε η Λιόν.