Mίλαν - Ατάλαντα 1-2: Oι «μπεργκαμάσκι», μ' ανατροπή, στα ημιτελικά κόντρα στην Φιορεντίνα!

Η Ατάλαντα παρότι βρέθηκε να χάνει στο Σαν Σίρο, από την Mίλαν, επικράτησε με 2-1, χάρη σε δύο γκολ του Κόοπμεϊνερς και προκρίθηκε στην 4αδα του Coppa Italia, όπου θ' αντιμετωπίσει την Φιορεντίνα.

Τo πρώτο ζευγάρι των ημιτελικών του Coppa Ιtalia είναι γεγονός αφού η Ατάλαντα επικρατώντας, μ' ανατροπή, της Μίλαν, στο Σαν Σίρο, εξασφάλισε ότι θα είναι η αντίπαλος της Φιορεντίνα στα ημιτελικά (που θα διεξαχθούν τον Απρίλη), με έπαθλο μια θέση στον τελικό του θεσμού.

Οι «μπεργκαμάσκι» παρότι βρέθηκαν να χάνουν από γκολ του Ραφαέλ Λεάο (45') επικράτησαν με 2-1 χάρη σε δύο γκολ του Κόοπμεϊνερς.

Ο Oλλανδός επιθετικός ισοφάρισε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους (από πάσα του Χoλμ) και γύρισε το ματς... τούμπα στο 59' με χτύπημα πέναλτι!

Η ανατροπή έγινε απόντος του προπονητή των φιλοξενούμενων Γκασπερίνι, που αποβλήθηκε στην ανάπαυλα.

Oι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς 10 αφού στο 90+6' αποβλήθηκε ο Μιράντε, ενώ νωρίτερα οι διαμαρτυρίες τους για χέρι του Χολμ δεν βρήκαν ανταπόκριση από την ομάδα διαιτησίας.