Έβερτον: Κέρδισε την έφεση για την κόκκινη κάρτα στον Κάλμπερτ-Λιούιν

Η Έβερτον κέρδισε την έφεση που κατέθεσε για να ακυρωθεί η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Ντόμινικ Κάλμπερτ-Λιούιν κατά την ισοπαλία 0-0 με την Κρίσταλ Πάλας στο Κύπελλο Αγγλίας.

«Ο Ντόμινικ Κάλμπερτ-Λιούιν θα είναι διαθέσιμος για τους επόμενους τρεις αγώνες της Έβερτον μετά από επιτυχή αξίωση για παράνομη αποβολή», ανέφερε η FA σε ανακοίνωσή της.

Ο Κάλμπερτ-Λιούιν αποβλήθηκε στο παιχνίδι της περασμένης Πέμπτης για φάουλ στον Ναθάνιελ Κλάιν. Μετά από παρέμβαση του VAR, ο διαιτητής Κρις Κάβανα είδε τη φάση σε επανάληψη και του έδειξε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την Έβερτον με 10 παίκτες στο 79ο λεπτό.

Ο προπονητής της Έβερτον, Σον Ντάιτς, δήλωσε μετά τον αγώνα ότι εξακολουθούσε να είναι οπαδός του VAR, αλλά ότι είχε αρχίσει να δοκιμάζεται η υπομονή του.