Λας Πάλμας - Μπαρτσελόνα 1-2: «Απόδραση» με πέναλτι του Γκουντογκάν στο 93' οι Καταλανοί στα Κανάρια

Η Μπαρτσελόνα γύρισε ...τούμπα το ματς στα Kανάρια Νησιά με την Λας Πάλμας κερδίζοντας 2-1 με πέναλτι του Γκουντογκάν στο 93ο λεπτό!

Τρίτη και με διαφορά επτά πόντων από την κορυφή (και τις Ρεάλ Μαδρίτης - Ζιρόνα) ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της La Liga η Μπαρτσελόνα κερδίζοντας, στο πρώτο της ματς του 2024, 2-1, με ανατροπή - που ολοκλήρωσε πέναλτι του Γκουντογκάν στο 93' - την Λας Πάλμας στα Κανάρια!

Οι νησιώτες - αφού νωρίς (9') ο Ζοάο Κανσέλο αποχώρησε τραυματίας - προηγήθηκαν από συνεργασία δύο πρώην παικτών της Μπάρτσσα: δημιουργία Σάντρο και προβολή Μουνίρ για το 1-0 (12')

Που ήταν σκορ ημίχρονου αλλά και κολακευτικό για τους ...φιλοξενούμενους που όχι μόνο δεν είχαν τελική κόντρα στην ομάδα του Πιμιέντα (πρώην προπονητής της Μασία), αλλά γλίτωσαν χειρότερα καθώς στο πρώτο 45λεπτο οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Σάντρο (29') και μερικές ακόμη καλές στιγμές.

Στην επανάληψη με περισσότερες δυνάμεις οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (55') μετά από ...πολιορκία με τον Φέραν Τόρες (4ο του τέρμα στην σεζόν) αλλά παρότι ο Τσάβι άλλαξε όλη την επίθεση του δίνοντας ντεμπούτο και στον νεοφερμένο Βραζιλιάνο Βίτορ Ρόκε (αντί του σκόρερ) τη λύτρωση έδωσε ο ως τότε αρνητικός Γκουντογκάν.

Όχι μόνο πήρε πέναλτι (κι αποβολή του Σινκ που τον έσπρωξε πριν σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα) αλλά ανέλαβε την εσχάτη των ποινών ευστοχώντας κι υποχρεώνοντας τους νησιώτες στη 2η σερί ήττα τους εντός έδρας και τον τρίτο διαδοχικό αγώνα δίχως τρίποντο.

Bαλένθια-Βιγιαρεάλ 3-1
4' Γιάρεμτσουκ, 27' πεν., 57' πεν. Πεπέλου - 73' Μορένο)