Σαλερνιτάνα - Μπολόνια 1-2: Για τα ...αστέρια με «οδηγό» τον Ζιρκζέε οι «ροσομπλού»!

Η Mπολόνια νίκησε στο Σαλέρνο, χάρη σε δύο γκολ του Ζιρκζέε, την Σαλερνιτάνα, με 2-1 κι ανέβηκε στην 4η θέση πάνω από την Ρόμα του Μουρίνιο εν αναμονή του αγώνα των «τζιαλορόσι»

Με δύο τέρματα του Ολλανδού Ζιρκζέε, στο πρώτο 20λεπτο, η Μπολόνια επικράτησε μέσα στο Σαλέρνο της τοπικής Σαλερνιτάνα με σκορ 2-1.

Έτσι οι «ροσομπλού» του Τιάγκο Μότα, που πέτυχαν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη, ανέβηκαν στην 4η θέση της βαθμολογία πάνω από την Ρόμα του Μουρίνιο, εν αναμονή της αναμέτρησης των πρωτευουσιάνων το βράδυ.

Οι φιλοξενούμενοι (που είχαν συγκομιδή 4π. στα δύο προηγούμενα ματς) προηγήθηκαν στο 9ο λεπτό και διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 20' με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 75' με τον Νουάνκο δίνοντας σασπένς στο φινάλε.