Copa del Rey: Στους «32» με... διπλό Δουβίκα η Θέλτα!

δύο γκολ του Τάσου Δουβίκα η Θέλτα νίκησε την Σεστάο (3ης κατηγορίας) με 2-1 και προκρίθηκε στη φάση των «32» του Copa del Rey. Άνετες προκρίσεις για Ζιρόνα κι Αθλέτικ Μπιλμπάο, αποκλεισμός για Κάντιθ από ομάδα ...4ης κατηγορίας!

Με πρωταγωνιστή και μοναδικό σκόρερ τον Τάσο Δουβίκα η Θέλτα υπερπηδήσε το (όχι και ιδιαίτερα υψηλό) εμπόδιο της Σεστάο στο 2ο γύρο του Copa del Rey και πέρασε στους «32».

Ο Έλληνας διεθνής επιθετικός άνοιξε το σκορ, εκτός έδρας, κόντρα στην ομάδα της 3ης κατηγορίας στο 17ο λεπτό (αξιοποιώντας μεταβίβαση του Ροντρίγκεθ) και παρότι ο συμπαίκτης του Νούνιεθ μ' αυτογκόλ ισοφάρισε (73') διαμόρφωσε το τελικό 2-1 με πέναλτι πέντε λεπτά μετά!

Ευκολότερα πέρασαν οι Ζιρόνα και Αθλέτικ Μπιλμπάο με τρία γκολ διαφορά επί των αντιπάλων τους, εκτός έδρας.

Με 5-2 νίκησαν οι (πρωτοπόροι της La Liga) Kαταλανοί την 4ης κατηγορίας Οριουέλα και με 3-0 oι Bάσκοι την (επίσης 4ης κατηγορίας) Καγιόν.

Αντίθετα θύμα έκπληξης έπεσε η Κάντιθ χάνοντας στην έδρα της 4ης κατηγορίας Αραντίνα με 2-1