Μόντσα - Γιουβέντους 1-2: Αντί για έμφραγμα ...κορυφή, χάρη στον Γκάτι, οι «μπιανκονέρι»!

Η Γιουβέντους που είδε το γκολ του Ραμπιό να ισοφαρίζεται στο 90+1' από τον Καρμπόνι ...απέδρασε από την Μόντσα με τον Γκάτι στο 90+4' και πέρασε πρώτη με ένα βαθμό - αλλά και ματς- περισσότερο από την Ίντερ.

Σε ένα ματς ...ροκ στο φινάλε του η Γιουβέντους έκανε κόντρα στην Μόντσα, εκτός έδρας, το ταξίδι κόλαση - παράδεισος σε τρία λεπτά πριν επικράτησει 2-1!

Tόσο έμεινε στο 1-1 η αναμέτρηση.
Οι (προερχόμενοι από την ισοπαλία με την Ίντερ) «μπιανκονέρι», είχαν προηγηθεί με τον Ράμπιο (12'), στο επόμενο λεπτό του χαμένου πέναλτι (υπέπεσε ο Κυριακόπουλος) του Βλάχοβιτς (σ. απέκρουσε ο Ντι Γκρεγκόριο δις)

Όμως, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, δέχθηκαν την ισοφάριση με σέντρα σουτ του Καρμπόνι, αλλά ο Ρομπιό στο 4ο λεπτό του εξτρά χρόνου δημιούργησε κι ο Γκάτι με τη δεύτερη έδειξε ότι η «γηραιά κυρία». όχι μόνο είναι εφτάψυχη αλλά την έστειλε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Έναν πόντο πάνω από την Ίντερ που παίζει την Κυριακή, στη Νάπολι...

Μέσα σ' όλα το γκολ του Γκάτι τερμάτισε το αήττητο τεσσάρων αγώνων (1ν. - 3 ισοπαλ.) της γηπεδούχου ομάδας.