Κρεμονέζε - Τσιταντέλα 2-1: Πρόκριση στην παράταση και τώρα… Ρόμα

Η Κρεμονέζε νίκησε 2-1 στην παράταση την Τσιταντέλα και θα αντιμετωπίσει στους «16» του Κυπέλλου Ιταλίας τη Ρόμα.

Την πρόκρισή της στους «16» του ιταλικού Κυπέλλου πανηγύρισε η Κρεμονέζε.

Ο σύλλογος κέρδισε 2-1 στην παράταση την Τσιταντέλα για τον 2ο γύρο της διοργάνωσης και θα αντιμετωπίσει πλέον στην επόμενη φάση τη Ρόμα.

Η κανονική διάρκεια βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 1-1. Έπειτα από ένα «στείρο» πρώτο 45λεπτο η Κρεμονέζε άνοιξε το σκορ στο 48’ με το τέρμα που σημείωσε ο Μπερτολάτσι, αλλά στο 83’ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Βίτα.

Στον επιπλέον χρόνο οι γηπεδούχοι πέτυχαν τελικά το 2-1 στο 120’ με τον Κόντα και πανηγύρισαν έτσι την πολυπόθητη πρόκριση.