Αϊντχόφεν - Άγιαξ 5-2: H τέλεια καταιγίδα

Πάρτι έκανε η Αϊντχόφεν στο ντέρμπι με τον Άγιαξ, συντρίβοντάς τον 5-2, με τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο!

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τον Άγιαξ να πηγαίνει... κόντρα στα προγνωστικά και να προηγείται 1-2, χάρη σε τέρματα των Φαν Μπούμεν στο 10' και του Μπρόμπεϊ στο 40'. Στο ενδιάμεσο (20') είχαν ισοφαρίσει οι γηπεδούχοι με τον Λοθάνο. Το παιχνίδι διεκόπη προσωρινά στο 32ο λεπτό λόγω προσπάθειας ανάνηψης που έγινε σε θεατή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ακολούθησε η... τέλεια καταιγίδα, με την Αϊντχόφεν να μετατρέπει το εις βάρος της 1-2 σε 5-2 σε 23' λεπτά! Ο Ντε Γιονγκ στο 49', ο Σαϊμπαρί στο 52' και ο Λοθάνο στο 60' και στο 72' έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων.

Αυτή ήταν η 5η συνεχόμενη ήττα για τον αντίπαλο της ΑΕΚ στο Europa League, o οποίος παραπαίει και παραμένει ουραγός στη βαθμολογία του ολλανδικού πρωταθλήματος με μόλις 5 βαθμούς σε 10 αγώνες. Αντίθετα, η Αϊντχόφεν πάει... τρένο για την κατάκτηση του τίτλου με το απόλυτο των 30 βαθμών σε 10 ματς!