Bundesliga: Ακόμα σκοράρει η Μπάγερν - Νίκες για Βέρντερ, Χόφενχαϊμ και Γκλάντμπαχ

Προπόνηση έκανε απέναντι στην Ντάρμσταντ η Μπάγερν καθώς τη διέλυσε με το εμφατικό 8-0 (όλα στο β' μέρος). Νέα ήττα της Ουνιόν αυτή τη φορά στη Βρέμη από τη Βέρντερ (2-0) ενώ η Χόφενχαϊμ πήρε σπουδαίο «διπλό» στην έδρα της Στουτγκάρδης (2-3). Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της Bundesliga.

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, η Μπάγερν έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στη νεοφώτιστη Ντάρμσταντ καθώς τη διέσυρε με το εμφατικό 8-0 και ανέβηκε, έστω και προσωρινά, στην κορυφή της Bundesligas!

Οι Βαυαροί είδαν τον Κίμιχ να αποβάλλεται στο 4ο λεπτό αλλά οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα σε διάστημα 20' καθώς είδαν τον δρόμο για τα αποδυτήρια οι Τζάσουλα (21') και Ματζίλα (41').

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε μονόλογο για την αρμάδα του Τόμας Τούχελ και τα τέρματα των Κέιν (51', 69', 88'), Σανέ (56', 64'), Μουσιάλα (60', 76') και Μίλερ (71') διαμόρφωσαν το τελικό 8-0.

Στη Στουτγκάρδη, οι Σουηβοί έχασαν την ευκαιρία να σκαρφαλώσουν στο «ρετιρέ» καθώς ηττήθηκαν 3-2 από τη Χόφενχαϊμ, με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν στις επιτυχίες και να πλησιάζουν τις ευρωπαϊκές θέσεις.

Τα... χρειάστηκε αλλά επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα η Γκλάντμπαχ που με 2-1 έκαμψε την αντίσταση της Χάιντενχαϊμ. Την ίδια ώρα, η Ουνιόν Βερολίνου δεν μπόρεσε να σηκώσει... χειρόφρενο στην κατηφόρα. καθώς ηττήθηκε 2-0 από την Βέρντερ στη Βρέμη. Τέλη Αυγούστου η τελευταία νίκη για τους πρωτευουσιάνους.

Εξάλλου, η Άουγκσμπουργκ με δέκα παίκτες και με ανατροπή στην ανατροπή, λύγισε 3-2 τη Βόλφσμπουργκ και πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στο γερμανικό πρωτάθλημα.