Eredivisie: Ο Παυλίδης «βύθισε» τον Άγιαξ

Η Άλκμααρ νίκησε εκτός έδρας τον Άγιαξ και τον έστειλε στη ζώνη του υποβιβασμού.

Από το κακό στο χειρότερο πάει ο Άγιαξ, ο οποίος γνώρισε εντός έδρας ήττα από την Άλκμααρ με σκορ 2-1 για την όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος Ολλανδίας.

Η ομάδα του Άμστερνταμ έμεινε για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και πλέον έχει βρεθεί στη ζώνη του υποβιβασμού, αφού τον συναντάμε στην 16η θέση της βαθμολογίας με μόλις πέντε βαθμούς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης της Άλκμααρ ήταν ο Βαγγέλης Παυλίδης, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Ο Έλληνας επιθετικός έγινε ο πρώτος παίκτης της Άλκμααρ που σκοράρει στα οκτώ πρώτα παιχνίδια του πρωταθλήματος. Το 2-0 το έκανε ο Ντε Βιτ στο 57ο λεπτό της αναμέτρησης και στο 73' ο Φαν ντεν Μπούμεν μείωσε σε 2-1.