Φράιμπουργκ - Άουγκσμπουργκ 2-0: Επιστροφή στις νίκες πριν τη Γουέστ Χαμ

Η Φράιμπουργκ επέστρεψε στον δρόμο των επιτυχιών και κέρδισε 2-0 την Άουγκσμπουργκ, πριν τον αγώνα με τη Γουέστ Χαμ για τον 1ο όμιλο του Europa League - όπου μετέχει και ο Ολυμπιακός. Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής της Bundesliga καιη βαθμολογία.

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε η Φράιμπουργκ μετά από δύο ήττες και μία ισοπαλία στα προηγούμενα παιχνίδια της στην Bundesliga. Ο σύλλογος κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Άουγκσμπουργκ για την 6η αγωνιστική και αναπτέρωσε το ηθικό του ενόψει του αγώνα που ακολουθεί με αντίπαλο τη Γουέστ Χαμ (5/10) στον 1ο όμιλο του Europa League - που μετέχει και ο Ολυμπιακός.

Η Φράιμπουργκ παρουσιάστηκε ανώτερη της αντιπάλου της στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς και μόλις στο πέμπτο λεπτό της συνάντησης άνοιξε το σκορ με το πέναλτι του Γκρίφο. Με την Άουγκσμπουργκ να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί να απαντήσει, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 56’ με τον Φίλιπ Λίνχαρτ από ασίστ του Γκρίφο.

Στα εναπομείναντα λεπτά της συνάντησης παρά τις επιθετικές προσπάθειες των δύο ομάδων το σκορ παρέμεινε ανέπαφο και η Φράιμπουργκ πανηγύρισε το τρίποντο στην έδρα της.