Χόφενχαϊμ – Ντόρτμουντ 1-3: Κορυφή και περιμένει

Η Ντόρτμουντ νίκησε εκτός έδρας 3-1 τη Χόφενχαϊμ και ανέβηκε στην κορυφή της Bundesliga, έχοντας βέβαια ματς περισσότερο.

Δεν έθελξε με την απόδοσή της η Ντόρτμουντ αλλά πήρε αυτό που ήθελε στην έδρα της Χόφενχαϊμ, αν και για μισή ώρα περίπου έμεινε με παίκτη λιγότερο.

Ο Νίκλας Φύλκρουγκ στο 18’ έκανε το 0-1 αλλά στο 25’ απάντησε ο Κράμαριτς με πέναλτι (1-1), ωστόσο η Ντόρτμουντ χτύπησε στο τέλος του α’ μέρους με τον Ρόις και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 2-1.

Στο β’ ημίχρονο Χόφενχαϊμ μπορεί να είχε την υπεροχή και να απείλησε στα πρώτα λεπτά, αλλά στη συνέχεια η Ντόρτμουντ κράτησε, έπαιξε καταπληκτική άμυνα και κράτησε αν και έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 70', μετά την ανόητη αποβολή με 2η κίτρινη κάρτα του Μπενσεμπαϊνί (είχε κάρτα και στην προσπάθειά του να κάνει καθυστέρηση, κλώτσησε την μπάλα ενώ είχε βγει πλάγιο άουτ).

Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ριέρσον με πλασέ μετά το λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων διαμόρφωσε το τελικό 1-3.