Μπέρνλι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1: Ξεκόλλησε με Μπρούνο Φερνάντες

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε εκτός έδρας 1-0 την Μπέρνλι με υπέροχο τέρμα του Μπρούνο Φερνάντες. Δημιουργός ο Έβανς.

Ύστερα από τρεις σερί ήττες, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επέστρεψε στις νίκες. Κέρδισε εκτός έδρας 1-0 την Μπέρνλι και ανάσανε.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος στο 45’ σημείωσε ένα υπέροχο τέρμα με σουτ βολέ στην κίνηση μετά την έξοχη πάσα του Έβανς.

Ο πολύπειρος αμυντικός ήταν στο αρχικό σχήμα της Γιουνάιτεντ και στο 25’ σκόραρε για το 0-1 αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε ως οφ σάιντ, αφού ο Χόιλουντ ήταν εκτεθειμένος και επηρέαζε τη φάση.

Η Μπέρνλι στο 17’, δοκάρι με τον Αμντουνί, είχε τη μεγάλη ευκαιρία για το 1-0 σε ένα πρώτο ημίχρονο με ρυθμό και φάσεις.

Στην επανάληψη, η Γιουνάιτεντ κατέβασε ταχύτητα, έδωσε χώρο στην Μπέρνλι αλλά αυτό που έχει σημασία για την ομάδα του Μάντσεστερ είναι πως κράτησε το μηδέν και πέτυχε την πρώτη της νίκη ύστερα από περίπου έναν μήνα. Στα τελευταία λεπτά πέρασε στο ματς και ο Σοφιάν Άμραμπατ.