Λέτσε - Τζένοα 1-0: «Λύτρωση» από Ουντίν και 2η θέση!

Με γκολ του Ρεμί Ουντίν στο 83ο λεπτό, η Λέτσε επικράτησε 1-0 της Τζένοα, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Serie A.

Μοιραίος παίκτης για την ομάδα της Γένοβα ήταν Άαρον Μάρτιν, ο οποίος δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες στο πρώτο ημίχρονο και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες από το 36ο λεπτό. Η Λέτσε είχε την υπεροχή και κατάφερε να «ξεκλειδώσει» την άμυνα των φιλοξενούμενων στο 83ο λεπτό, χάρη σε γκολ του 26χρονου Γάλλου αμυντικού, Ρεμί Ουντίν.

Αυτή ήταν η 3η νίκη για τη Λέτσε, η οποία παραμένει αήττητη σε 5 παιχνίδια και αναρριχήθηκε -έστω και προσωρινά- στη 2η θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς, πίσω από την πρωτοπόρο Ίντερ που έχει το απόλυτο των νικών σε 4 παιχνίδια. Από την άλλη, η Τζένοα υποχρεώθηκε στην 3η ήττα σε 5 παιχνίδια (έχει μία ισοπαλία και μία νίκη).

Νωρίτερα, ισόπαλες με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν Σαλερνιτάνα και Φροζινόνε. Τα «καναρίνια» να συνεχίζουν αήττητα για 4ο σερί ματς, ενώ τη Σαλερνιτάνα να μένει για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη στην έδρα της.