Κρίσταλ Πάλας-Άρσεναλ 0-1: Δύο στα δύο και με 10 παίκτες

Η Άρσεναλ με εύστοχο πέναλτι του Μάρτιν Έντεγκαρντ κέρδισε εκτός έδρας την Κρίσταλ Πάλας (0-1) και κράτησε τη νίκη αν και έπαιξε για περίπου μισή ώρα με παίκτη λιγότερο.

Η Άρσεναλ στο πρώτο ημίχρονο είχε τις καλύτερες στιγμές με τον Ενκέτια. Ο φορ της Άρσεναλ είχε δοκάρι με σουτ ύστερα από πολύ ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή της Πάλας ενώ ο ίδιος είχε και ένα χαμένο τετ α τετ.

Στην επανάληψη ο Ενκέτια ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι και ο Μάρτιν Έντεγκαρντ εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1 στο 53’, με την Άρσεναλ αν ελέγχει απόλυτα τον αγώνα.

Ένα τέταρτο μετά όμως άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες με τον Τομιγιάσου να αποβάλλεται με 2η κίτρινη κάρτα, σε μια φάση όπου έκανε λάθος ο διαιτητής της αναμέτρησης.

Μέχρι και το 80’ οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν άνετα αν και με παίκτη λιγότερο το 0-1 και προς το τέλος μόνο ανησύχησαν όταν οι γηπεδούχοι τα έπαιξαν όλα για όλα για την ισοφάριση και είχαν 2-3 καλές στιγμές για ένα γκολ.

Τελικά η Άρσεναλ κράτησε, πήρε τη νίκη και έκανε το δύο στα δύο.