Γκενκ: Νίκησε 2-0 τη Μπέρνλι και στο βάθος Σερβέτ και... Ολυμπιακός

Με 2-0 επικράτησε σε φιλική αναμέτρηση κόντρα στη Μπέρνλι η πιθανή αντίπαλος του Ολυμπιακού στα προκριματικά του Europa League, Γκενκ.

Φιλική νίκη πέτυχε η Γκενκ με 2-0 επί της Μπέρνλι στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για την αναμέτρηση για το 2ο προκριματικό γύρο του Champions League κόντρα στη Σερβέτ.

Από το ζευγάρι των δύο ομάδων θα προκύψει ο αντίπαλος του Ολυμπιακού, με τον ηττημένο να τον αντιμετωπίζει στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League.

Όσον αφορά το φιλικό προετοιμασίας, το σκορ για την Γκενκ άνοιξε μόλις στο 8ο λεπτό ο 22χρονος Νιγηριανός μέσος, Γίρα Σορ, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90'. Αυτή ήταν και η τρίτη νίκη της Γκενκ σε σύνολο έξι φιλικών αγώνων στην προετοιμασία της.

Υπενθυμίζεται ότι η Σερβέτ νωρίτερα είχε επικρατήσει με 3-1 εκτός έδρας για την πρώτη αγωνιστική της Ελβετικής Super League.