Μέσι: «Buzzer beater» με απευθείας φάουλ στο ντεμπούτο του με την Ίντερ Μαϊάμι! (vid)

Ο Λιονέλ Μέσι έκανε πάταγο στο ντεμπούτο του στην Ίντερ Μαϊάμι, πετυχαίνοντας ένα γκολ από φάουλ στα τελευταία δευτερόλεπτα των καθυστερήσεων και εξασφαλίζοντας την νίκη με 2-1 επί της Κρουζ Αζούλ της Liga MX στο στάδιο DRV PNK τα ξημερώματα του Σαββάτου (22/7).

Ο Λιονέλ Μέσι εκτέλεσε φάουλ περίπου 25 μέτρα από το τέρμα και στη συνέχεια βρήκε δίχτυα με αριστερό ελεύθερο σουτ για να σφραγίσει τη νίκη για την Ίντερ Μαϊάμι.

Ο επτά φορές νικητής της Χρυσής Μπάλας πέρασε ως αλλαγή στο 54ο λεπτό, όταν το Μαϊάμι είχε προβάδισμα 1-0.

Ο Ουριέλ Αντούνα της Κρουζ Αζούλ ισοφάρισε το παιχνίδι στο 65ο λεπτό.

«Αυτό που είδα ήταν το τέρμα. Είδα το τέρμα και ήξερα ότι έπρεπε να σκοράρω. Ήταν η τελευταία φάση του αγώνα και ήθελα να σκοράρω για να μην πάμε στα πέναλτι», δήλωσε ο Μέσι μετά τη νίκη της Ίντερ Μαϊάμι. «Ήταν πολύ σημαντικό για εμάς να πάρουμε αυτή τη νίκη, γιατί στο τουρνουά θα μας δώσει αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια».