Primeira Liga: Μπράγκα - Ρίο Άβε σημειώσατε «Χ» (1-1)

«Σκόνταψε» η πρωτοπόρος του πορτογαλικού πρωταθλήματος με εντός έδρας ισοπαλία κόντρα στην Ρίο Άβε. Αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα, τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της 7η αγωνιστικής.

Με εντός έδρας βαθμολογική απώλεια συνέχισε η πρωτοπόρος Μπράγκα τις υποχρεώσεις της στο πορτογαλικό πρωτάθλημα, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Ρίο Άβε στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι «άνοιξαν το σκορ» στο 28ο λεπτό με τον Ρικάρντο Χόρτα, ενώ η Ρίο Άβε ισοφάρισε με τον Ζέλσον στο 34'.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, η Μπράγκα, η οποία τελείωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ρικάρντο Εσγκάιο στις καθυστερήσεις (90+2'), αύξησε στους δύο βαθμούς το προβάδισμά της έναντι της δεύτερης Πόρτο που αναμετράται σήμερα με την Μπενφίκα στο ντέρμπι «αιωνίων» της Πορτογαλίας.

Στις αναμετρήσεις για την 7η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Τοντέλα-Νασιονάλ 1-1

Σάντα Κλάρα-Τσάβες 1-0

Φεϊρένσε-Μπελενένσες 0-0

Σετούμπαλ-Μορεϊρένσε 3-0

Μαρίτιμο-Γκιμαράες 1-3

Μπράγκα-Ρίο Άβε 1-1