Bundesliga: Στην κορυφή η Μπορούσια Ντόρτμουντ με τεράστια ανατροπή!

Στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα πέρασε η Μπορούσια μετά τη νίκη της με 4-2 στην έδρα της Λεβερκούζεν.

Η ομάδα του Ντόρτμουντ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, όμως με αντεπίθεση διαρκείας από το 65' και μετά κατάφερε να πάρει τη νίκη και να βρεθεί στην κορυφή της Bundesliga.

Η Λειψία πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Χοφενχάιμ (2-1), ενώ η Σάλκε πανηγύρισε την πρώτη της φετινή νίκη στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Με δύο γκολ του Πόουλσεν (53', 73') η Λειψία προηγήθηκε εκτός έδρας με 2-0, όμως στις καθυστερήσεις του αγώνα η Χόφενχάιμ μείωσε με πέναλτι του Κράμαριτς.

Την ίδια ώρα η Σάλκε πετύχαινε το πρώτο της «τρίποντο» φέτος, κερδίζοντας 1-0 την Μάιντς εντός έδρας με γκολ του Σκχοπφ στο 11ο λεπτό.

Στον αγώνα που άνοιξε την «αυλαία» του Σαββάτου, η Νυρεμβέργη επιβλήθηκε 3-0 της Φορτούνα Ντίσελντορφ (28' Μπεχρένς (πεν.), 64' Ισάκ, 78' Παλάσιος). Νίκη και για την Στουτγκάρδη η οποία υποδέχτηκε την Βέρντερ Βρέμης και κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς μετά το τελικό 2-1 (19' Δώνης, 75' Κάστρο - 68' Ζίλερ (αυτ.)).

Τέλος, Βόλφσμπουργκ και Γκλάντμπαχ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 στο γήπεδο της πρώτης (12' Στέφεν, 59' Γουεγκχορστ - 7' Πλέα, 48' Χάζαρντ)

Το σημερινό πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί με την αναμέτρηση της Μπάγερ Λεβερκούζεν με την Μπορούσια Ντόρτμουντ που θα ξεκινήσει στις 19:30.

18. Αννόβερο 5 4 - 9 2

*Οι τέσσερις πρώτες θέσεις οδηγούν στο Τσάμπιονς Λιγκ, η πέμπτη κι η έκτη στο Γιουρόπα Λιγκ, η 16η σε μπαράζ παραμονής με τον τρίτο της Β’ Γερμανίας και οι δύο τελευταίες σε απευθείας υποβιβασμό.

ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΣΚΟΡΕΡ
5 ΓΚΟΛ: Ντούντα (Χέρτα).
4 ΓΚΟΛ: Ιμπίσεβιτς (Χέρτα), Πλεά (Γκλάντμπαχ), Ρόϊς (Ντόρτμουντ)
3 ΓΚΟΛ: Ζάλαϊ (Χοφενχάιμ), Χάλερ (Άιντραχτ), Λεβαντόφσκι (Μπάγερν), Ογκουστέν (Λειψία), Ρόμπεν (Μπάγερν), Αζάρ (Γκλάντμπαχ), Πόουλσεν (Λειψία), Αλκάθερ (Ντόρτμουντ).