Άρσεναλ – Μπράιτον 0-3: Μια νίκη μακριά από τον τίτλο η Μάντσεστερ Σίτι

Η Μπράιτον «σκότωσε» την Άρσεναλ στο Λονδίνο (0-3) και η Μάντσεστερ Σίτι θέλει μια νίκη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα. Έφυγαν από το γήπεδο οι φίλοι της Άρσεναλ μετά το 0-2 και έχασαν το 0-3.

Μια νίκη μακριά από τον τίτλο η Μάντσεστερ Σίτι, μετά τη νίκη της Μπράιτον μέσα στο Λονδίνο με αντίπαλο την Άρσεναλ (0-3). Η ομάδα του Αρτέτα είναι στο – 4 από τη «Σίτι» αλλά έχει ένα ματς περισσότερο.

Η εντυπωσιακή Μπράιτον πήρε μια τεράστια νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να βγει στην Ευρώπη τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Στο 52' με κεφαλιά του Ενσίσο έγινε το 0-1, σε μια φάση όπου όπου βγήκε το παπούτσι του Γιάκουμπ Κίβιορ. Η φάση ελέγχθηκε και το γκολ μέτρησε κανονικά. Στο 86' ο Ουντάβ διαμόρφωσε το 0-2 και ο Εστουπιάν στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Μετά το 0-2 ξεκίνησαν να φεύγουν από το γήπεδο οι φίλοι της Άρσεναλ (!) παρά τη φοβερή φετινή πορεία της ομάδας τους...

Το προφίλ της 36ης αγωνιστικής

Σάββατο 13/5

Λιντς – Νιουκάστλ 2-2

7' Έλινγκ, 79' Κρίστενσεν - 31' πεν., 69' πεν. Ουίλσον,

Άστον Βίλα – Τότεναμ 2-1
(8’ Ράμσεϊ, 73’ Ν. Λουίς – 90’ πέν. Κέιν)

Τσέλσι – Νότιγχαμ Φόρεστ 2-2
(51’ και 59’ Στέρλινγκ – 13’ και 62’ Αβονίγι)

Κρίσταλ Πάλας – Μπόρνμουθ 2-0