Bundesliga: Πάρτι της Μπάγερν στο Μόναχο, επιμένει η Ουνιόν για το «σεντόνι»

Η Μπάγερν διέλυσε 6-0 τη Σάλκε στο Μόναχο, που την φέρνει πιο κοντά στην κατάκτηση και του φετινού τίτλου στην Bundesliga. Πιο κοντά στο Champions League η Ουνιόν, στο ευρωπαϊκό κόλπο η Βόλφσμπουργκ. Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Όλο και πιο κοντά στην κατάκτηση του 33ου πρωταθλήματος της ιστορίας της και 11ου συνεχόμενου στη Γερμανία βρίσκεται η Μπάγερν Μονάχου.

Οι Βαυαροί νίκησαν με το εμφατικό 6-0 στην έδρα τους τη Σάλκε για την 32η αγωνιστική και με το τρίποντο αυτό αποσπάστηκαν στο +4 από τη δεύτερη Ντόρτμουντ (σ. αγωνίζεται στις 19.30 με την Γκλάντμπαχ), δύο «στροφές» πριν το φινάλε στην κατηγορία.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ έβαλε τις «βάσεις» για το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο, καθώς στο 21’ άνοιξε το σκορ με τον Μίλερ και στο 30’ διπλασίασε τα τέρματά της με πέναλτι του Κίμιχ. Στην επανάληψη ο Γκνάμπρι με τα δύο του γκολ (50’ και 66’) ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0 και το 5-0 πέτυχε ο Τελ στο 80’, ενώ το τελικό 6-0 διαμόρφωσε στο 92’ ο Μαζραουί. Αντίθετα, η Σάλκε με την ήττα αυτή παρέμεινε στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης, που την βάζει σε περιπέτειες στη μάχη για παραμονή.

Πέραν τούτου, η Ουνιόν επιβλήθηκε της Φράιμπουργκ με 4-2, που της επέτρεψε να ξεφύγει από τους διώκτες της στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας που οδηγεί στο Champions League της επόμενης σεζόν.

Στη μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο παραμένει και η Βόλφσμπουργκ που ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας με τη νίκη της (2-1) επί της Χόφενχαϊμ.

Τέλος, η Μπόχουμ επικράτησε 3-2 της Άουγκσμπουργκ και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, παίρνοντας μία σημαντική βαθμολογική «ανάσα» ενόψει της συνέχειας.

Το προφίλ της 32ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 12/5

Κολωνία – Χέρτα Βερολίνου 5-2

8' Σέλκε, 39', 69' Χούμπερς, 43' Σικίρι, 81' Χουσεϊνμπάσιτς - 18' Τουσάρ, 33' Γιόβετιτς