Λιόν - Μονπελιέ 5-4: Επική ανατροπή στο δέκατο λεπτό των καθυστερήσεων!

Επική ανατροπή για την Λιόν, η οποία έχανε 1-4 από την Μονπελιέ μέχρι το 60' και κατάφερε να κερδίσει 5-4 με πέναλτι-VAR του Λακαζέτ στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων! Από τέσσερα γκολ πέτυχαν Λακαζέτ και Γουάχι!

Εκπληκτικό παιχνίδι με συναρπαστική εξέλιξη και δραματικό φινάλε, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν όσοι βρέθηκαν στο Groupama Stadium για τον αγώνα της Λιόν με την Μονπελιέ για την 34η αγωνιστική της Ligue 1.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0 στο 31' με τον Λακαζέτ, αλλά ο Γουάχι με τέσσερα γκολ (!) σε διάστημα 15 αγωνιστικών λεπτών (40', 41', 53', 55') έφερε την Μονπελιέ στα... πρόθυρα θριάμβου! Το 1-4 παρέμεινε μέχρι το 60', όταν σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε η... τέλεια καταιγίδα από την Λιόν. Ο Λακαζέτ (60') μείωσε σε 2-4, ο Λόβρεν (70') έκανε το 3-4 και στο 82' ο Λακαζέτ ισοφάρισε δίνοντας νέο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά. Και το χιτσκοκικό φινάλε επιβεβαιώθηκε στο δέκατο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Λακαζέτ να κερδίσει και να ευστοχεί στο πέναλτι-VAR που κέρδισε ο ίδιος.

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής

• Νις - Ρεν 2-1 (50' Λαμπόρντ, 72' Μοφί / 78' Μπουριζό)
  • Ρεμς - Λιλ 1-0 (21' Μουνετσί)
  • Λανς - Μαρσέιγ 2-1 (42' Φοφανά, 60' Οπέντα / 88' Παγέτ)
  • Ανζέ - Μονακό 1-2 (64' Σιμά / 45' Γκολοβίν, 60' Μποαντού)
  • Αζαξιό - Τουλούζ 0-0
  • Οσέρ - Κλερμόν 1-1 (36' Τουρέ / 54' Καουί)
  • Λοριάν - Μπρεστ 2-1 (32', 51' Κονέ / 69' πέν. Ντελ Καστιγιό)
  • Ναντ - Στρασμπούρ 0-2 (26' πέν. Ντιαλό, 47' Ντιαρά)
  • Λιόν - Μονπελιέ 5-4 (31', 59', 83', 90+10' πέν. Λακαζέτ, 70' Λόβρεν / 40', 41', 53' πέν., 55' Γουάχι)
  • 07/05 22:00 Τρουά - Παρί