Ολλανδία: Κυπελλούχος η Αϊντχόφεν, 3-2 στα πέναλτι τον Άγιαξ

Η Αϊντχόφεν κέρδισε 3-2 στα πέναλτι τον Άγιαξ μετά το ισόπαλο 1-1 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης και κατέκτησε το Κύπελλο Ολλανδίας.

Η Αϊντχόφεν ήταν η μεγάλη θριαμβεύτρια στον τελικό του Κυπέλλου Ολλανδίας με αντίπαλο τον Άγιαξ.

Η ομάδα του Ρουντ Φαν Νίστελροϊ νίκησε 3-2 στα πέναλτι τον «Αίαντα» μετά το ισόπαλο 1-1 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης και κατέκτησε το 11ο τρόπαιο στην ιστορία της και δεύτερο συνεχόμενο.

Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ στο Ρότερνταμ λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με το αυτογκόλ του Μπραντγουέιτ, ωστόσο στο 67’ ήρθε η ισοφάριση της Αϊντχόφεν με το τέρμα που σημείωσε ο Τοργκάν Αζάρ. Τόσο στο υπόλοιπο της κανονικής διάρκειας όσο και στην παράταση και οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ κι έτσι κλήθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι.

Η Αϊντχόφεν κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 3-2 και σήκωσε στον «ουρανό» της χώρας το τρόπαιο, διατηρώντας έτσι τα «σκήπτρα» της στη διοργάνωση.