Λίβερπουλ – Τότεναμ 4-3: Είναι τρελοί αυτοί οι «κόκκινοι»

Η Λίβερπουλ στο 15’ ήταν μπροστά 3-0, η Τότεναμ ισοφάρισε (!) στο 93’ αλλά ένα λεπτό μετά ο Ζότα πέτυχε το 4-3 για τους «κόκκινους» σε ένα «τρελό» ματς.

Σε… τρελό ματς στο Άνφιλντ, μόνο η φετινή «τρελή» Λίβερπουλ θα μπορούσε να κερδίσει την Τότεναμ που επέστρεψε από το 3-0 στο 93’ αλλά ένα λεπτό μετά ο Ζότα διαμόρφωσε το τελικό 4-3!

Η Λίβερπουλ ήταν εντυπωσιακή στο ξεκίνημα και στο 15’ είχε σημειώσει τρία γκολ, με την Τότεναμ να μην έχει περάσει τη σέντρα. Με τον Ντίας στο αρχικό σχήμα μετά τη 10η αγωνιστική και τους «κόκκινους» να παίζουν με τη μία την μπάλα, το σκορ στο 15’ ήταν 3-0 αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο όχι μόνο μείωσε η Τότεναμ (3-1) αλλά είχε και ευκαιρίες για άλλα γκολ.

Ο Τζόουνς στο 3' άνοιξε το σκορ μετά την έξοχη πάσα του Αλεξάντερ και δυο λεπτά ο Ντίας με υπέροχο γυριστό στην κίνηση έγραψε το 2-0. Ο Σαλάχ με πέναλτι στο 15' έκανε το 3-0 μέσα σε αποθέωση.

Οι φιλοξενούμενοι μετά το 35' έκαναν ότι ήθελαν στο γήπεδο, με τη Λίβερπουλ να κάθεται στο 3-0 και να δέχεται γκολ.

Στην επανάληψη η Τότεναμ ήταν εξαιρετική. Είχε δυο δοκάρια σε λιγότερο από ένα λεπτό στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου και στο 77’ με τον Σον μείωσε στο γκολ (3-2) ενώ στο 93’ ο Ριτσάρλισον έγραψε το 3-3 και το γιόρτασε ιδιαίτερα γιατί ήταν το πρώτο τέρμα του στο πρωτάθλημα με τη φανέλα της Τότεναμ και απέναντι στη Λίβερπουλ, με τον ίδιο να παίζει μέχρι πέρσι στην Έβερτον.

Ο Βραζιλιάνος έμεινε με τα πανηγύρια γιατί ένα λεπτό μετά ο Ζότα, με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-3 και χάρισε τη νίκη στη Λίβερπουλ που την ανέβασε στην 5η θέση και έχει τον πρώτο λόγο για να βγει στο Europa League, αφού η τετράδα είναι μακριά και μόνο με... θαύμα θα προλάβει.

Το πρόγραμμα της 34ης αγωνιστικής

ΣΑΒΒΑΤΟ (29/4)
Κρίσταλ Πάλας – Γουέστ Χαμ 4-3
(15' Αγιού, 20' Ζάχα, 30' Σλουπ - 66' Έζε - 9' Σούτσεκ, 35' Αντόνιο, Αγκέρντ 72')

Μπρέντφορντ – Νότιγχαμ Φόρεστ 2-1
(82’ Τόνεϊ, 94’ Ντασίλβα – 45’ Ντανίλο)

Μπράιτον – Γουλβς 6-0
(6’ και 66’ Ουντάβ, 13’ και 26’ Γκρος, 39’ και 48’ Γουέλμπεκ)

ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ (30/4)
Μπόρνμουθ – Λιντς 4-1

(20’, 24’ Λέρμα, 63’ Σολάνκε, 90+1’ Σεμένιο - 32’ Μπάμφορντ

Φούλαμ – Μάντσεστερ Σίτι 1-2

(15’ Βινίσιους - 3’ πέν. Χάαλαντ, 36’ Άλβαρες)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άστον Βίλα 1-0

(39’ Μπρούνο Φερνάντες)

Νιουκάστλ – Σαουθάμπτον 3-1

(54’, 81’ Γουίλσον, 79’ αυτ. Γουόλκοτ - 41’ Άρμστρονγκ)

Λίβερπουλ – Τότεναμ 4-3

(3’ Τζόουνς, 5’ Ντίας, 15’ Σαλάχ πέναλτι, 94’ Ζότα – 39’ Κέιν, 77’ Σον, 93’ Ριτσάρλισον)