Μπάγερν- Χέρτα 2-0 : Αγχώθηκε, αλλά κέρδισε και είναι πάλι πρώτη

Η Μπάγερν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Χέρτα στο Μόναχο και επικράτησε με 2-0 παραμένοντας μέσα στο παιχνίδι του τίτλου στην Bundesliga

Τα λεπτά κυλούσαν και στην «Αλιάνς Αρένα» και οι γηπεδούχοι της Μπάγερν Μονάχου αδυνατούσαν να παραβιάσουν την εστία της ουραγού Χέρτα, που αμυνόταν μαζικά.

Τελικά οι Βαυαροί επικράτησαν με 2-0, καθώς μέσα σε δέκα λεπτά σημείωσαν δύο γκολ και πήρα τους τρεις πολύτιμους βαθμούς, που τους κρατούν μέσα στο παιχνίδι του τίτλου, αφού βρίσκονται πλέον έναν βαθμό μπροστά από την Ντόρτμουντ στην κορφή της βαθμολογίας.

Συγκεκριμένα στο 69’ η Μπάγερν πήρε προβάδισμα 1-0 χάρη στην κεφαλιά που έκανε ο Σέργκε Γκνάμπρι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ

Στο 79’ o Κίνγκσλεϊ Κομάν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, έκανε το 2-0 και η Μπάγερν «σφράγισε» τη νίκη της.

Νωρίτερα παρά την ισχυρή πίεση που ασκούσαν οι γηπεδούχοι η άμυνα της Χέρτα άντεχε, είχε τον τρόπο να αποκρούει τις επιθετικές προσπάθειες της Μπάγερν και η αγωνία είχε φτάσει στο κατακόρυφο.

Μέχρι το 69’ όπου το γκολ του Γκνάμπρι έλυσε τον «γόρδιο δεσμό»…