Αταλάντα-Ρόμα 3-1: Κυριαρχία των μπεργκαμάσκι

Η Αταλάντα επικράτησε με σκορ 3-1 της Ρόμα και μείωσε στους δύο βαθμούς από την έκτη θέση.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Αταλάντα που επικράτησε με σκορ 3-1 της Ρόμα. Η ομάδα του Μπέργκαμο στο 100ό παιχνίδι του Ζοσέ Μουρίνιο στον πάγκο των «τζιαλορόσι» πήρε τους τρεις βαθμούς και μείωσε στους δύο τη διαφορά από την έκτη Ίντερ.

Στο πρώτο ημίχρονο στο παιχνίδι κυριάρχησαν οι σκληρές μάχες στη μεσαία γραμμή, αλλά η Αταλάντα κατάφερε να προηγηθεί στο 39’ με τον Πάσαλιτς. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και πίεσαν τη Ρόμα με αποτέλεσμα να κάνουν το 2-0 στο 74ο λεπτό του αγώνα. Η Ρόμα κατάφερε να μειώσει στο 83΄με τον Πελεγκρίνι, αλλά ένα λάθος του Ρουί Πατρίτσιο έδωσε την ευκαιρία στον Κουπμάινερς στο 84’ να διαμορφώσει το τελικό 3-1.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 31ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Βερόνα - Μπολόνια 2-1

(45+6' πεν. 62' Βέρντι / 90+4' Ντομίνγκες)

Μόντσα – Φιορεντίνα 3-2

(26’ αυτ. Μπιράγκι, 43’ Μότα, 59’ πέν. Πεσίνα – 8’ Κουάμε, 13’ Σαπονάρα)

Μίλαν - Λέτσε 2-0

(40', 75' Λεάο)

Γιουβέντους – Νάπολι 0-1

(-94' Ρασπαντόρι)

Αταλάντα – Ρόμα 3-1

39’ Πάσαλιτς, 74’ Τολόι, 84’ Κουπμάινερς – 83’ Πελεγκρίνι