UEFA Youth League: Η Άλκμααρ νίκησε στον τελικό τη Χάιντουκ Σπλιτ με 5-0 (highlights)

Οι Νέοι της Άλκμααρ επικράτησαν της Χάιντουκ Σπλιτ με 5-0 και κατέκτησαν τον τίτλο του Youth League.

Νικήτρια του φετινού Youth League αναδείχθηκε η Άλκμααρ μετά τη νίκη επί της Χάιντουκ Σπλιτ με 5-0 στον τελικό.

Οι Νέοι της ολλανδικής ομάδας προηγήθηκαν στο 45' με πέναλτι του Ακάι, ενώ στη συνέχεια ο Ποκού πέτυχε γκολ στο 70' και στο 76ο λεπτό αντίστοιχα. Τρία λεπτά αργότερα ο Μέερντινκ πέτυχε το 4-0 και στο 87ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι πρωταθλητές είχαν αποκλείσει κατά σειρά τις Μπαρτσελόνα (3-0), Ρεάλ Μαδρίτης (4-0), Σπόρτινγκ Λισσαβόνας (4-3 πέν., 2-2 κ.α.). Από την άλλη η Χάιντουκ είχε περάσει στα play off τη Σαχτάρ Ντόνετσκ (1-0), τις Μάντσεστερ Σίτι (2-1), Ντόρτμουντ (9-8 πέν., 1-1 κ.α.) και Μίλαν (3-1).