Ligue 1: Τρίποντο «ανάσα» για Οσέρ, «όρθια» στο 92’ η Ρεμς

Η Οσέρ επιβλήθηκε 3-0 της Αζαξιό και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού της Ligue 1, ενώ η Ρεμς με πέναλτι του Μπάλογκουν στο 92’ αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με την Μπρεστ και πλησίασε τις ευρωπαϊκές θέσεις. Τα αποτελέσματα της 30ης αγωνιστικής του Σαμπιονά και η βαθμολογία.

Ένα πολύ σημαντικό βήμα έκανε η Οσέρ στη μάχη που δίνει για να κερδίσει την παραμονή της στο φετινό πρωτάθλημα. Στην 30η αγωνιστική της Ligue 1 ο σύλλογος επιβλήθηκε με το ευρύ 3-0 εκτός έδρας της Αζαξιό και με το τρίποντο αυτό βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, αναπτερώνοντας έτσι τις ελπίδες του ενόψει της συνέχειας.

Αντίθετα, η Αζαξιό παρέμεινε στην προτελευταία θέση της κατάταξης, που την φέρνει ακόμα πιο κοντά στον υποβιβασμό. Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 0-2 πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο στο παιχνίδι, ενώ στις καθυστερήσεις του 45λέπτου ήρθε και το 0-3 με το αυτογκόλ του Αλφόνς.

Στο μεταξύ, η Ρεμς έμεινε «όρθια» στο παιχνίδι της κόντρα στην Μπρεστ και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1), με τον οποίο διατήρησε τις ελπίδες της για την κατάκτηση μιας θέσης που οδηγεί στα Κύπελλα Ευρώπης της επόμενης σεζόν. Αν και βρέθηκε να χάνει από το 6’ με το γκολ του Λις-Μελού, τελικά «απάντησε» στο 92’ με πέναλτι του Μπάλογκουν.

Πέραν αυτών, η Τουλούζ νίκησε 2-1 τη Μονπελιέ και η Κλερμόν έφυγε με το τρίποντο (0-2) από την έδρα της Τρουά, η οποία παραμένει στη διακεκαυμένη ζώνη.