Bundesliga: Στο κυνήγι της κορυφής η Ουνιόν, «στραπάτσο» για τη Λειψία

Η Ουνιόν κέρδισε 3-0 την ουραγό Στουτγκάρδη στο Βερολίνο και πλησίασε την πρωτοπόρο Ντόρτμουντ, η οποία αντιμετωπίζει την Μπάγερν (σήμερα, 19.30). Ήττα για τη Λειψία, 0-3 από τη Μάιντς. Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής της Bundesliga και η βαθμολογία.

Στο «κόλπο» της διεκδίκησης του φετινού τίτλου στην Bundesliga παραμένει η Ουνιόν.

Η ομάδα του Βερολίνου νίκησε με το ευρύ 3-0 εντός έδρας την ουραγό Στουτγκάρδη για την 26η αγωνιστική και μείωσε στο -2 τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Ντόρτμουντ, η οποία στις 19.30 φιλοξενείται από την Μπάγερν στο Μόναχο.

Έπειτα από ένα «στείρο» πρώτο 45λεπτο, η Ουνιόν άνοιξε το σκορ στο 51’ με τον Μπέκερ και στο 65’ διπλασίασε τα τέρματά της με τον Μπέρενς, ενώ στο 68’ έφτασε και στο 3-0 με το αυτογκόλ του Χαραγκούτσι.

Την ίδια στιγμή, η Λειψία γνώριζε την ήττα στο «σπίτι» της με το βαρύ 3-0 από τη Μάιντς, που της στέρησε την ευκαιρία να σκαρφαλώσει στην πρώτη τετράδα της κατάταξης που οδηγεί στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Αντίθετα, η Λεβερκούζεν επιβλήθηκε 3-0 της Σάλκε και πλησίασε τις ευρωπαϊκές θέσεις της κατάταξης, με τους «βασικούς μπλε» να παραμένουν από την άλλη στη ζώνη του υποβιβασμού.

Πέραν αυτών, Φράιμπουργκ και Χέρτα αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1, ενώ οι «λύκοι» της Βόλφσμπουργκ πήραν τον πόντο κόντρα στην Άουγκσμπουργκ (2-2) με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά της συνάντησης. Στο 84’ ο Βάλντσμιντ μείωσε αρχικά σε 1-2 και στο 96’ ο Νμέκα διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Στο συγκεκριμένο ματς ο αρχηγός της Βόλφσμπουργκ, Μαξιμίλιαν Άρνολντ, στάθηκε ιδιαίτερα άτυχος, αφού στο 2’ υπέπεσε σε αυτογκόλ και στο 21’ ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι που κέρδισε ο Γκέλχαρντ και έστειλε τη μπάλα άουτ.