Ν. Κορέα – Κολομβία 2-2: Φιλική ισοπαλία με γκολ του Χάμες – Βασικός ο Χουάνγκ

Σκόραρε ο άσος του Ολυμπιακού, Χάμες Ροντρίγκεζ στο 2-2 με τη Ν. Κορέα. Βασικός ο Χουάνγκ.

Με τον Χουάνγκ βασικό για 90 λεπτά με την Ν. Κορέα και τον Χάμες Ροντρίγκεζ να σκοράρει για την Κολομβία, το φιλικό ανάμεσα στις δυο ομάδες ολοκληρώθηκε 2-2.

Αγωνίστηκε για 90 λεπτά ο μέσος του Ολυμπιακού ενώ ο Λατινοαμερικανός αστέρας της ομάδας του Πειραιά, έγινε σκόραρε στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου και έγινε αλλαγή στο τελευταίο 20λεπτο.

Οι Ασιάτες άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό, με τον Σον να εκμεταλλεύεται το λάθος του Μοχίκα. Ο επιθετικός της Τότεναμ πέτυχε ακόμη ένα γκολ στο 45’+2’, με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ για το 2-0.

Ο Χάμες Ροντρίγκες μείωσε στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου (47') και είναι πλέον ο δεύτερος σκόρερ στην εθνική ομάδα της Κολομβίας. Ο μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού έκανε ωραία κίνηση στην περιοχή και εκμεταλλευόμενος το όμορφο γύρισμα του Βαλόγες, μειώνοντας σε 2-1 για τους Λατινοαμερικάνους.

Ο Καρασκάλ βγήκε απέναντι από τον Κιμ και πλασάροντας εύστοχα τον Κορεάτη τερματοφύλακα, έφερε το παιχνίδι στα ίσα (2-2), τρία λεπτά αργότερα.