Ουντινέζε - Μίλαν 3-1: «Σκόνταψε» στο Φρίουλι

Η Μίλαν έχασε βαθμούς και έδαφος, καθώς η Ουντινέζε επικράτησε με 3-1 εντός έδρας. Έγραψε ιστορία ο Ιμπραΐμοβιτς, καθώς έγινε ο γηραιότερος σκόρερ στην Serie A

Η Ουντινέζε ήταν καλύτερη και επικράτησε με 3-1 της Μίλαν στο Φρίουλι για την 27η αγωνιστική της Serie A. Μάλιστα οι Μιλανέζοι κινδυνεύουν να χάσουν το Champions League.

Στο 9’ ο Σάμαρτζιτς χορεύει τον Τομόρι, μπαίνει στην περιοχή, ο Περέιρα του παίρνει την μπάλα και σουτάρει με τη μία, κάνοντας το 1-0.

Στο 45’ ο Λεάο προσπαθεί να ντριμπλάρει, ο Μπίγιολ κάνει χέρι, ο διαιτητής δεν το βλέπει όμως ειδοποιείται από τον VAR και εν τέλει καταλογίζει την παράβαση. Ο Ιμπραΐμοβιτς εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά ο Σιλβέστρι απέκρουσε!

Όμως παίκτης της Ουντινέζε είχε μπει στην περιοχή πριν την εκτέλεση, το πέναλτι επαναλήφθηκε και αυτή τη φορά ο Σουηδός δεν λάθεψε.

Μάλιστα έγινε σε ηλικία 41 ετών και 166 ημερών ο γηραιότερος σκόρερ της Serie A.

Δεν είχε τελειώσει όμως το πρώτο ημίχρονο, καθώς στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ολιγωρία στην άμυνα της Μίλαν, ο Μπέτο έξω από τη μικρή περιοχή απλώνει το πόδι σε μια παράλληλη μπαλιά και κάνει το 2-1.

Στο 70’ ο Σακσές κερδίζει στη δύναμη τον Ρέμπιτς και τον πετάει στο χορτάρι, μπαίνει μόνος του στην περιοχή από αριστερά, δίνει στον Ουντότζι, αυτός κάνει μεταξύ σουτ και πάσας στον Εχιζίμπουε, που από κοντά γράφει το 3-1.