Εσπανιόλ – Θέλτα 1-3: Στο ευρωπαϊκό κόλπο η ομάδα του Βίγκο

Η Θέλτα επιβλήθηκε 3-1 της Εσπανιόλ και πλησίασε τις ευρωπαϊκές θέσεις της La Liga. Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Ζωντανές διατήρησε η Θέλτα τις ελπίδες της για την κατάκτηση μιας θέσης στην La Liga που οδηγεί στα Κύπελλα Ευρώπης της επόμενης περιόδου. Η ομάδα του Βίγκο κέρδισε 3-1 εκτός έδρας την Εσπανιόλ για την 26η αγωνιστική και αναπτέρωσε το ηθικό της ενόψει της συνέχειας.

Η ομάδα του Βίγκο σκόραρε δις στο πρώτο ημίχρονο, καθώς στο 26’ έκανε το 0-1 με το γκολ που πέτυχε ο Βέιγκα και στο 45’ διπλασίασε τα τέρματά της με πέναλτι του Ιάγκο Άσπας.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τελικά και στο 0-3 στο 82’ με τον Κάρλες Πέρες, πριν μειώσουν οι γηπεδούχοι στο 87’ με τον Γραγέρα.