Χαρτς – Σέλτικ 0-3: Άνετα στα ημιτελικά του Κυπέλλου οι «Καθολικοί»

Η Σέλτικ νίκησε 3-0 τη Χαρτς στο Εδιμβούργο και εξασφάλισε την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Σκωτίας.

Την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Κυπέλλου πανηγύρισε η Σέλτικ και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για την κατάκτηση του εγχώριου «τρεμπλ» στη Σκωτία.

Οι «Καθολικοί», που έχουν ήδη κερδίσει το Λιγκ Καπ και που έχουν ξεφύγει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος από τη δεύτερη Ρέιντζερς, κέρδισαν 3-0 τη Χαρτς στο Εδιμβούργο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου και περιμένουν πλέον τον επόμενο αντίπαλό τους στο θεσμό.

Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου άνοιξε το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό της συνάντησης με το τέρμα που σημείωσε ο Άαρον Μούι και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45’) διπλασίασε τα τέρματά της με τον Φουρουχάσι.

Με τις «καρδιές» ανήμπορες να αντιδράσουν, η Σέλτικ έφτασε τελικά και στο 0-3 στο 80’ με τον Ο’Ράιλι και «σφράγισε» την παρουσία της στην 4άδα του Κυπέλλου.