Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ζιρόνα 2-3: Οι Καταλανοί «φρέναραν» τους Βάσκους του Βαλβέρδε

Η Ζιρόνα νίκησε 3-2 την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Σαν Μαμές» και της στέρησε την ευκαιρία να πλησιάσει τις ευρωπαϊκές θέσεις της La Liga. Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Με το τρίποντο έφυγε η Ζιρόνα από το «Σαν Μαμές», επικρατώντας 3-2 της Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε για την 23η αγωνιστική της La Liga, και στέρησε την ευκαιρία στους Βάσκους να σκαρφαλώσουν στις θέσεις που οδηγούν στα Κύπελλα Ευρώπης της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Οι Καταλανοί προηγήθηκαν 0-2 με το τέρμα του Αλέις Γκαρσία (4’) και το αυτογκόλ του Ντε Μάρκος (19’), πριν μειώσουν σε 1-2 οι γηπεδούχοι με τον Γιούρι (35’). Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ωστόσο, η Ζιρόνα έφτασε και το 1-3 με αυτογκόλ αυτή τη φορά του Βέσγκα.

Στην επανάληψη η Μπιλμπάο προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-3 στο 89’ με τον Ραούλ Γκαρσία.