Σάλκε - Στουτγκάρδη 2-1: Έχουν παλμό οι «βασιλικοί μπλε»

Νίκη - οξυγόνο πήρε η Σάλκε που λύγισε 2-1 την Στουτγκάρδη και μείωσε στους τρεις τη διαφορά από τους Σουηβούς στη μάχη για την παραμονή. Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία.

Και όμως έχει σφυγμό η Σάλκε! Οι «βασιλικοί μπλε» επικράτησαν 2-1 της Στουτγκάρδης, επέστρεψαν στις νίκες μετά τον περασμένο Νοέμβρη και μείωσαν στους τρεις τη διαφορά από τη ζώνη σωτηρίας. Σε κακή κατάσταση οι Σουηβοί που παραμένουν σε... μπελάδες, έχοντας μόλις ένα τρίποντο σε πέντε αναμετρήσεις.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βάλουν τις βάσεις από το πρώτο ημίχρονο και στο 10' πήραν προβάδισμα με τον Ντρέξλερ. Μάλιστα, στο 40' ο Ζαλαζάρ έδωσε έτοιμο γκολ στον Μπάλτερ και εκείνος έκανε το 2-0.

Στην επανάληψη η Στουτγκάρδη μείωσε σε 2-1 με τον Σόσα στο 63' αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι. Βασικός και όλο τοι 90λεπτο έπαιξε ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος.