Βundesliga: «Δάμασε» τα «πουλάρια» της Γκλάντμπαχ, με τεσσάρα (4-0) η Mάιντζ!

Η Mάιντζ διέλυσε την προερχόμενη από θρίαμβο επί της Μπάγερν, Μπορούσια Μένχενγκλαντμπαχ με το εμφατικό 4-0 στο εναρκτήριο ματς της 22ης αγωνιστικής της Βundesliga.

Στην επικράτηση (3-2) επί της Μπάγερν Μονάχου ...έμεινε η Μπορούσια Mένχενγκλαντμπαχ και το πλήρωσε «εισπράττωντας» μια συντριβή 4-0 από την Μάιντζ εκτός έδρας στο εναρκτήριο ματς της 22ης αγωνιστικής

Οι, προερχόμενοι από το «διπλό» στο Λεβερκούζεν, γηπεδούχοι, με ...κεκτημένη ταχύτητα ανέβηκαν στην 7η θέση της Βundesliga.

Η καρφωτή κεφαλιά του Σουνγκ Λι στο 25ο λεπτό έβαλε τις βάσεις της νίκης, με τον Ίνγκβαρτσεν να σκοράρει από κοντά μετά από ασταθή επέμβαση του Ζίπελ στο 49’ για το 2-0.

Τον δείκτη του σκορ στο 3-0 ανέβασε ο Αζόρκ με ωραίο διαγώνιο σουτ στο 71’, ενώ το... κερασάκι στην τούρτα ήρθε στις καθυστερήσεις (90+3') από τον Βάιπερ.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ανεβασμένη Μάιντς που «βλέπει» ευρωπαϊκά μεγαλεία