Λεβερκούζεν – Μάιντς 2-3: Παλικαρίσιο διπλό στην «BayArena»

Η Μάιντς πήρε το διπλό μέσα στο Λεβερκούζεν με 3-2 και θα το παλέψει μέχρι τέλους για την έξοδό της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Τεράστιο διπλό πήρε η Μάιντς μέσα στη «BayArena», επικρατώντας με 3-2 της Λεβερκούζεν. Μια Λεβερκούζεν που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αντλί στο 80’ και που έχασε ένα πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο (23’ Ταμπσόμπα).

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 26’ με τον Κάτσι και οι «ασπιρίνες» ισοφάρισαν στο 32’ με τον Αμίρι. Η Μάιντς όμως δεν πτοήθηκε και κατάφερε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου να ξαναπάρει το προβάδισμα με τον Μάρτινς. Ο Σνικ ισοφάρισε εκ νέου για την Λεβερκούζεν στο 58’ και τελικά το χρυσό τρίποντο χάρισε στην Μάιντς ο Ίνγκβαρτσεν από το σημείο του πέναλτι στο 82’.

Η Μάιντς συνεχίζει την προσπάθειά της για έξοδο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, παρότι η αποστολή της είναι εξαιρετικά δύσκολη.