Σαμπντόρια-Μπολόνια 1-2: «Βύθισε» κι άλλο τους Γενοβέζους

Η Μπολόνια επικράτησε με σκορ 2-1 της Σαμπντόρια στο «Λουίτζι Φεράρι» και βλέπει ακόμα πιο ψηλά στη βαθμολογία.

Τελειωμό δεν έχει το κακό για τη Σαμπντόρια, η οποία ηττήθηκε εντός έδρας με σκορ 2-1 από τη Μπολόνια και παραμένει στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «ροσομπλού» μπήκαν καλά στο ματς και αυτοί ήταν που απειλούσαν περισσότερο και δημιουργούσαν ευκαιρίες. Έτσι στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σοριάνο άνοιξε το σκορ για τη Μπολόνια και με αυτό το σκορ πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Στην επανάληψη η Σαμπντόρια κατάφερε να ισοφαρίσει με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σαμπίρι, αλλά η Μπολόνια δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 90ο λεπτό ο Ορσολίνι σκόραρε για να κάνει το 2-1 για την Μπολόνια. Ένα γκολ που ελέγχθηκε από το VAR και αποφασίστηκε πως δεν έχει γίνει κάποια παρανομία.

Ως αλλαγή αγωνίστηκε σε αυτό το ματς για τη Μπολόνια ο Γιώργος Κυριακόπουλος, ενώ ο Μπάμπης Λυκογιάννης έμεινε στον πάγκο. Το ίδιο συνέβη και με τον Μάριο Οικονόμου για τη Σαμπντόρια.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 23ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (17/2)

Σασουόλο – Νάπολι 0-2

(- 12’ Κβαρατσκέλια, 33’ Όσιμεν)

ΣΑΒΒΑΤΟ (18/2)

Σαμπντόρια – Μπολόνια 1-2

68' πεν. Σαμπίρι - 27' Σοριάνο, 90' Ορσολίνι