Λίβερπουλ – Έβερτον 2-0: Πήρε το ντέρμπι και την πρώτη νίκη μέσα στο 2023!

Η Λίβερπουλ που δεν είχε νίκη μέσα στο 2023 στην Premier League επικράτησε 2-0 της Έβερτον στο ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ.

Επιτέλους νίκη για τη Λίβερπουλ. Επικράτησε 2-0 της Έβερτον στο ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ και πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο μέσα στο 2023 στο πρωτάθλημα (είχε κερδίσει μόνο τη Γουλβς στο Κύπελλο με το γκολ του Έλιοτ αλλά στη συνέχεια αποκλείστηκε από τη Μπράιτον).

Μια νίκη που της δίνει και πάλι δικαίωμα στην ελπίδα και φυσικά ψυχολογία ενόψει της δύσκολης συνέχειας σε Αγγλία και Champions League. Η Έβερτον που πήγε στο ντέρμπι με βλέψεις, μετά τη νίκη επί της Άρσεναλ γνώρισε μία ακόμη ήττα στο Άνφιλντ.

Η Λίβερπουλ από τα πρώτα λεπτά ήταν καλύτερη αλλά με δυσκολία έκανε φάσεις. Είχε κάποιες καλές στιγμές, ωστόσο η Έβερτον σχετικά εύκολα κρατούσε το μηδέν χωρίς να μπορεί βέβαια μπροστά να απειλήσει.

Στο 36’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια ανάσα από το 0-1, με την κεφαλιά του Ταρκόφσκι να σταματά στο δοκάρι (δεξί). Το φοβερό είναι πως όχι μόνο δεν έγινε το 0-1 αλλά έφυγε στην κόντρα η Λίβερπουλ με τους Νούνιες, Σαλάχ να συνδυάζονται άψογα.

Ο Ουρουγουανός έφυγε…σφαίρα στην επίθεση, σήκωσε το κεφάλι πάσαρε στον Αιγύπτιο και εκείνος με πλασέ στην κίνηση έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 με τον Πίκφορντ να έχει βγει και να έχει κάνει κίνηση προς τον Χάκπο που επίσης ήταν στην αντεπίθεση αλλά πρόλαβε ο Σαλάχ.

Το γκολ αυτό έδωσε αέρα στους «κόκκινους» που ήταν ανεβασμένοι, είχαν τον νεαρό Μπάιτσετιτς να κάνει μεγάλο ματς στη μεσαία γραμμή ενώ και οι ακραίοι μπακ (Άρνολντ, Ρόμπερτσον) ύστερα από καιρό είχαν καλή απόδοση.

Μάλιστα στο 49’ έγινε το 2-0 από τον Χάκπο (πρώτο γκολ με τη φανέλα της Λίβερπουλ), σε μια φάση που ξεκίνησε ο Ρόμπερτσον από αριστερά για να πασάρει στον Ολλανδό ο Άρνολντ αφού είχε πάρει την μπάλα από τον Σαλάχ.

Στα ευχάριστα της βραδιάς για τη Λίβερπουλ, η επιστροφή φυσικά του Ζότα, ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι στην επανάληψη. Ο Πορτογάλος είχε να παίξει από τις 16 Οκτωβρίου και τη νίκη επί της Σίτι με 1-0!

Στο τελευταίο τέταρτο – μαζί με τις καθυστερήσεις – πήρε χρόνο και ο Φιρμίνο, ο οποίος επίσης έλειπε καιρό με τραυματισμό.

Στο 81’ είχε την ευκαιρία της η Έβερτον να μπει ξανά στο ματς με την κεφαλιά του Ντέιβις, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Σαλάχ άγγιξε το 3-0.