Ligue 1: Στο ευρωπαϊκό «κόλπο» η Λιλ, «ανάσα» για Μονπελιέ

Η Λιλ κέρδισε 2-0 το Στρασβούργο και βρέθηκε στην πρώτη πεντάδα της Ligue 1, ενώ η Μονπελιέ νίκησε 3-0 την Μπρεστ και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής.

Στο κόλπο της ευρωπαϊκής εξόδου παρέμεινε η Λιλ στο Σαμπιονά.

Οι «λιλουά» άφησαν πίσω τους τον αποκλεισμό τους στο Κύπελλο από τη Λιόν και κέρδισαν 2-0 το Στρασβούργο για την 23η αγωνιστική της Ligue 1, με αποτέλεσμα να σκαρφαλώσουν στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Ντέιβιντ, που σημείωσε και τα δύο τέρματα της ομάδας της και της άνοιξε το δρόμο για το τρίποντο. Συγκεκριμένα, στο 23’ άνοιξε το σκορ με πέναλτι και μόλις πέντε λεπτά αργότερα (28’) πέτυχε και το δεύτερο γκολ του στο παιχνίδι.

Στο μεταξύ, σπουδαία νίκη πανηγύρισε και η Μονπελιέ με 3-0 επί της Μπρεστ, που της επέτρεψε να απομακρυνθεί ακόμα περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού. Με το αυτογκόλ του Ερέλ στο 4’ και το πέναλτι του Σαβανιέ στο 17’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0, πριν πετύχουν και τρίτο γκολ στην επανάληψη με τον Γουάχι (54’).

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, Ανζέ και Οσέρ έμειναν στο ισόπαλο 1-1 και παρέμειναν στις δύο τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας που τις φέρνει ακόμα πιο κοντά στον υποβιβασμό, ενώ η Ρεμς κέρδισε 4-0 την Τρουά, η οποία παρέμεινε μία μόλις θέση πάνω από τη διακεκαυμένη ζώνη.