Kλερμόν - Μαρσέιγ 0-2: Πίσω από τις λέξεις (και την 47λεπτη καθυστέρηση) έρχεται ο Αλέξις (Σάντσες)!

μοναδικό σκόρερ τον Aλέξις Σάντσες που πέτυχε και τα δύο τέρματα της η Mαρσέιγ νίκησε εκτός έδρας την Κλερμόν 2-0 σε ένα επεισοδιακό ματς που ξεκίνησε με καθυστέρηση 47 λεπτών λόγω επεισοδίων!

Ανεπηρέαστος από την καθυστέρηση έναρξης της, δεύτερης Σαββατιάτικης αναμέτρησης της Ligue 1, μεταξύ Κλερμόν και Μαρσέιγ, κατα 47 λεπτά λόγω επεισοδίων, και χρήσης δακρυγόνων ο Αλέξις Σάντσες ήταν ο μοναδικός της σκόρερ δίνοντας στους φιλοξενούμενους τη νίκη με 2-0.

Οι «Φωκαείς» του Toύντορ επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά την ήττα με 3-1 στο ντέρμπι της Kυανής Ακτής με την Νις κι έχοντας τον Χιλιανό «αιχμή του δόρατος» μείωσαν τη διαφορά από την κορυφή και την Παρί Σεν Ζερμέν στους 5 πόντους.

Ο Noτιαμερικάνος στο 44' άνοιξε το σκορ με πέναλτι (που καταλογίστηκε με υπόδειξη του VAR για χέρι του Τσαμ που ήταν στο τοίχος φάουλ) και τελείωσε το ματς με δεύτερη κεφαλιά αφού την πρώτη την έβγαλε ο κίπερ, Ντιαό, με τη βοήθεια του δοκαριού (81').

Δοκάρι είχε κι ο Καμπορέ για τους φιλοξενούμενους τρία λεπτά μετά την ανάπαυλα και την είσοδο του.

Έτσι ήρθε η 2η σερί ήττα της Κλερμόν που δεν κερδίζει τέσσερα ματς πρωταθλήματος. Όσα ακριβώς δεν έχει σκοράρει...