Παρί Σεν Ζερμέν - Ρεμς 1-1: Σοκ στο 96' για τους πρωτοπόρους!

Η Παρί Σεν Ζερμέν κρατούσε τη νίκη με το γκολ του Νεϊμάρ, αλλά στην τελευταία φάση η Ρεμς ισοφάρισε με τον Μπαλογκάν! Είχε αποβληθεί από το 59΄ο Βεράτι

Απίστευτο φινάλε και σοκ για την Παρί Σεν Ζερμέν που ισοφαρίστηκε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων από την Ρεμς (1-1) και παρέμεινε στην κορυφή αλλά με τρεις βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη Λανς. Ο Νεϊμάρ είχε δώσει το προβάδισμα στο 51', στο 59΄αποβλήθηκε ο Βεράτι, με την Παρί να κρατάει χωρίς πρόβλημα μέχρι τις καθυστερήσεις. Όμως στο 96' δέχτηκε το χτύπημα από τον Μπαλογκούν. Η Ρεμς είναι μαζί με την Τουλούζ στην 11η θέση με 26 βαθμούς και έμεινε για πέμπτο σερί ματς χωρίς ήττα.

Η Παρί με Μέσι, Νεϊμάρ και Εμπαπέ στην επίθεση είχε σοβαρό πρόβλημα στη δημιουργία στο πρώτο μέρος με την Ρεμς να κάνει πολύ περισσότερες τελικές προσπάθειες και τους πρωτευουσιάνους να μένουν με την άκαρπη κατοχή μπάλας.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, η ομάδα του Γκαλτιέ με αλλαγή τον Βεράτι μπήκε πολύ δυνατά και στο 51' άνοιξε το σκορ με τον Νεϊμάρ, με αριστερό κοντινό σουτ του Βραζιλιάνου που κυνήγησε μια χαμένη μπάλα και εύκολα νίκησε τον Ντιουφ.

Το σκηνικό άλλαξε στο 59' καθώς ο Βεράτι έκανε πολύ σκληρό μαρκάρισμα και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη αφήνοντας την Παρί με δέκα παίκτες. Αρχικά είδε κίτρινη, όμως η απόφαση άλλαξε μέσω VAR, ενώ με τον ίδιο τρόπο αποσύρθηκε απόφαση για πέναλτι υπέρ της Ρεμς.

Οι γηπεδούχοι έχαναν πάντως στη συνέχεια ευκαιρίες, με τον Μέσι στο 83' να φτάνει πολύ κοντά σε ένα δεύτερο γκολ. Ενώ η Ρεμς απείλησε για την ισοφάριση με τον Φαν Μπέργκεν στο 90' και πέτυχε το στόχο της με το δεξί σουτ του Φολαρέν Μπαλογκάν στο 90'+6' παγώνοντας τους Παριζιάνους.