Μπράιτον – Λίβερπουλ 2-1: Νέα «σφαλιάρα» και αποκλεισμός από το FA Cup

Με καταπληκτικό γκολ του Μιτόμα στο 92’ η Μπράιτον επικράτησε 2-1 της Λίβερπουλ και την πέταξε εκτός FA Cup.

Η κυπελλούχος Αγγλίας Λίβερπουλ σπίτι της. Ηττήθηκε 2-1 από την εξαιρετική Μπράιτον που πήρε την πρόκριση με το φοβερό γκολ του Μιτόμα στο 92ο λεπτό.

Η Λίβερπουλ μπορεί να προηγήθηκε με τον Έλιοτ στο πρώτο ημίχρονο (30') αλλά δέχθηκε γρήγορα το τέρμα (τυχερό τέρμα του Ντανκ) της ισοφάρισης (39' το 1-1) και δεν κατάφερε ποτέ να επιβάλει τον ρυθμό της, απέναντι σε μια Μπράιτον που της έκανε και πάλι τη ζημιά, αφού πρόσφατα την είχε κερδίσει και για το πρωτάθλημα.

Η ουσία είναι πως η Λίβερπουλ δεν κατάφερε ούτε στις καθυστερήσεις να κρατήσει τουλάχιστον την ισοπαλία και έτσι αποχαιρέτησε και το κύπελλο Αγγλίας που πέρσι κατέκτησε ενώ έχει ήδη αποκλειστεί από το Λιγκ Καπ που επίσης πέρσι σήκωσε.

Στο πρωτάθλημα είναι αρκετά πίσω από την τετράδα και έχει μείνει μόνο το Champions League εκεί όπου την περιμένει τον Φλεβάρη η κάτοχος του τίτλου Ρεάλ Μαδρίτης.

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ (28/1)

Γουόλσολ – Λέστερ 0-1

(68’ Ιεανάτσο)

Άκρινγκτον – Λιντς 1-3

(81’ Αντεκόγια – 23’ Χάρισον, 66’ Φίρπο, 68’ Σινίστερα)

Σαουθάμπτον – Μπλάκπουλ 2-1

(22’ και 63’ Περό – 67’ Πατίνο)

Ίπσουιτς – Μπέρνλι 0-0

Λούτον – Γκρίμσμπι 2-2

(49’ πέν. Αντεμπάγιο, 66’ Κλαρκ – 43’ Χόλοχαν, 67’ Κλίφτον)

Μπλάκμπερν – Μπέρμιγχαμ 2-2

(33’ Ντακ, 47’ Κοστέλο – 3’ Καντρά, 91’ Τζέιμς)

Πρέστον – Τότεναμ 0-3

(50', 69' Σον, 87' Ντανζούμα)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Ρέντινγκ 3-1

55', 58' Κασεμίρο, 66' Φρεντ - 72' Εμπένγκ