Ίντερ-Έμπολι 0-1: Πανάξιο διπλό στο «Μεάτσα»

Η Έμπολι επικράτησε με σκορ 1-0 της Ίντερ στο Μιλάνο και παρέμεινε αήττητη μέσα στο 2023.

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η Έμπολι που πέρασε από το Μιλάνο επικρατώντας με σκορ 1-0 της Ίντερ. Οι «νερατζούρι» είχαν τον αέρα από τον θρίαμβο επί της Μίλαν για το Σούπερ Καπ, αλλά φαίνεται πως είχαν μείνει σε αυτό το παιχνίδι και δεν ήταν έτοιμοι να παίξουν κόντρα στην Έμπολι.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ήταν η ομάδα που πατούσε πολύ καλύτερα στο γήπεδο και έχασε ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ. Στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σκρίνιαρ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και η ομάδα του Ιντζάγκι έμεινε με δέκα παίκτες.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην επανάληψη με τον Μπαλντάντσι να σκοράρει στο 66ο λεπτό. Στη συνέχεια ο Ιντζάγκι έβαλε στο γήπεδο όσους επιθετικούς είχε στον πάγκο και το παιχνίδι έγινε ροντέο. Είχε ένα δοκάρι με τον Ντε Βρίι, αλλά σε γενικές γραμμές η εικόνα της δεν έπειθε ότι μπορεί να γυρίσει το παιχνίδι. Έτσι η Ίντερ γνώρισε την πρώτη της ήττα στο 2023, ενώ η Έμπολι παραμένει αήττητη.