Η Μπαρτσελόνα «καθάρισε» με τα στημένα τη Σοσιεδάδ (vid)

Οι «μπλαουγκράνα» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και το τέσσερα στα τέσσερα κόντρα στους Βάσκους. Όλα τα αποτελέσματα και η βαθμολογία στην Πριμέρα.

Το τέσσερα στα τέσσερα έκανε η Μπαρτσελόνα, η οποία τα… χρειάστηκε κόντρα στη Σοσιεδάδ. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε νίκησε 2-1 στο «Ανοέτα» τους Βάσκους. Η Σοσιεδάδ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 12’ όταν ο Ελουστόνδο έκανε σουτ στην κίνηση με το αριστερό και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Οι «μπλαουγκράνα» είχαν την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, αλλά περισσότερο φλύαροι ήταν παρά έβαζαν δύσκολα στους Βάσκους. Η καλύτερη της Μπαρτσελόνα σημειώθηκε στο 41’ όταν ο Πικέ πέφτοντας προσπάθησε να νικήσει τον Ρούλι, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.

Στην επανάληψη η Σοσιεδάδ έχασε ευκαιρία στο 59’ με τον Οραϊθάμπαλ και στο 63’ η Μπαρτσελόνα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ντεμπελέ και φάση διαρκείας ο Ουμτιτί πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Πέντε λεπτά αργότερα (66’) η Μπαρτσελόνα έκανε το 1-2. Πάλι από εκτέλεση κόρνερ προήλθε το γκολ με τον Μέσι να στέλνει τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι εκεί που βρισκόταν ο Ντεμπελέ, ο οποίος με αριστερό σουτ από το ύψος του πέναλτι έβαλε μπροστά στο σκορ τους «μπλαουγκράνα». Η Σοσιεδάδ έψαξε την ισοφάριση και στο 86’ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Χουάνμι που έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τερ Στέγκεν. Έτσι το 1-2 έμεινε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης και η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε έκανε το τέσσερα στα τέσσερα.

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ (4-1-2-1-2): Ρούλι, Θαλδούα, Ελουστόνδο, Μορένο, Ερναντέζ, Θουμπελδία, Ιγιαραμέντι (82' Μερίνο), Θουρουτούθα (73' Μπαουτίστα), Πάρδο (82' Σανγκαγί), Οϊαρθάμπαλ, Χουάνμι

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (4-3-3): Τερ Στέγκεν, Σεμέντο (46' Κοουτίνιο), Πικέ, Ουμτιτί, Άλμπα, Ρομπέρτο, Ράκιτιτς, Ραφίνια (57' Μπουσκέτς), Μέσι, Σουάρες, Ντεμπελέ (77' Βιδάλ).